XACT FTSE RAFI Fundamental Sweden och XACT FTSE RAFI Fundamental Euro

 

De börshandlade fonderna XACT FTSE RAFI Fundamental Euro ("XACT F Euro") och XACT FTSE RAFI Fundamental Sweden ("XACT F Sweden") har lagts ned.

Följande gällde för nedläggningen.

 

XACT F Euro

XACT F Sweden

Sista handelsdag på börsen

14 december  2009

17 december 2009

Inlösen av fondandelar som inte hade sålts över börsen senast den sista handelsdagen

11 januari 2010

7 januari 2010

Utbetalt likvidbelopp i samband med inlösen

39,19 EUR/andel

37,93 SEK/andel

 

I oktober lämnade fonderna en extra utdelning. Följande gällde för denna.

 

XACT F Euro

XACT F Sweden

Utbetalningsdag

23 oktober 2009

21 oktober 2009

Utdelning/andel

0,22 EUR

0,06 SEK

 

Beskattningstidpunkt

Avyttring, både genom byte av fond eller försäljning av fondandelar före sista handelsdagen på börsen, och genom inlösen i januari i samband med att fonden upphörde, redovisas i deklarationen det år avyttringen har skett. För fondandelar som är registrerade på VP-konto gäller att andelsägaren vid försäljningen av dessa endast får försäljningslikviden förtryckt i deklarationen. Andelsägaren måste själv redovisa skattepliktig kapitalvinst/förlust i deklarationen. Var fondandelarna registrerade i depå får andelsägaren däremot en fullständig rapportering av försäljningsvinsten som även förtrycks i deklarationen.

XACT OMXS30 större än någonsin

02 februari 2012
Vår äldsta fond XACT OMXS30 är just nu större än den någonsin varit tidigare. Vi ser detta som ett bevis för att fler och fler upptäcker fördelarna med att investera i ETF:er. Läs mer... »

ETF-marknaden 2011

09 januari 2012
ETF-omsättningen i Norden slutade på 347 miljarder SEK för 2011, vilket var cirka 20 miljarder mer än 2010. De mest omsatta ETF:erna under året var XACT Derivat Bear och XACT Derivat Bull... »