XACT Europe Bull 2

 

XACT Europe Bull 2 är en börshandlad fond med hävstång. Fondens målsättning är att ge fondandelsägaren en daglig avkastning som, före förvaltningsavgifter och andra transaktionskostnader för fonden, motsvarar cirka 200 procent av den dagliga positiva förändringen i Dow Jones Euro Stoxx 50®-index. Detta innebär att när Dow Jones Euro Stoxx 50®-index stiger med 1 procent en börsdag, stiger XACT Europe Bull med cirka 2 procent. Denna målsättning utgör ingen garanti från fonden eller fondbolagets sida att en viss avkastning kommer att uppnås.

Fondens förmögenhet består av likvida medel och terminskontrakt (Dow Jones Euro Stoxx 50®-futures) motsvarande cirka 200 procent av fondens värde. För att fonden ska bibehålla en exponering på 200 procent av fondförmögenheten, sker en daglig ombalansering av fondens terminsinnehav.

Fonden är noterad i EUR och handlas i SEK.

Fondens kortnamn är XACT EURO BULL 2

Fonden är en specialfond.

Fonden lämnar kontant utdelning i mars varje år.

Fonden är tillgänglig för alla som har aktiedepå, IPS-depå, depåförsäkring eller VP-konto.

Läs mer om XACTs Bull och Bear fonder.

XACT  Europe Bull 2 är en börshandlad fond ("Exchange Traded Fund" eller "ETF") med hävstång som handlas på Stockholmsbörsen precis som en aktie. Prissättningen av fondandelarna sker i realtid av oberoende marknadsgaranter. Fondens samtliga innehav och fondförmögenhet (NAV) rapporteras dagligen på www.xact.se. Vid köp och försäljning av fondandelar utgår sedvanligt aktiecourtage. XACT Fonder agerar inte som mäklare i andrahandsmarknaden och ansvarar inte för de avslut som sker över börsen i fondandelarna.

Nyhetsbrev
Registrera dig för nyhetsbrev
Nyheter
20 augusti 2010

Månadsbrev nr 7 [...]

18 juni 2010

XACTs artikelarkiv [...]

Nyhetsarkivet

Dokumentbibliotek

librarysmall.jpg

Produktblad

Faktablad

Fondens Helårsrapport

Fondens Halvårsrapport 

Fondbestämmelser

Informationsbroschyr

Övrig fondinformation

Faktablad

Månadsbrev nr 7

20 augusti 2010
Den nordiska ETF omsättningen har successivt minskat under sommarmånaderna juni och juli. Detta och föga överraskande och i linje med den totala aktieomsättningen på börsen. I relativa termer har ETF omsättningen dock ökat. Läs mer i XACTs månadsbrev nr 7.. »

XACTs artikelarkiv

18 juni 2010
I vårt artikelarkiv samlar vi intressanta artiklar inom området börshandlade fonder. Du hittar artikelarkivet under fliken Utbildning, eller genom att klicka här. .. »