Sektorstrategin
Under December gick de utvalda sektorerna sämre än marknaden. Resultat för strategin blev 1,52% jämfört med Norden 120 som slutade på1,68%. Med andra ord så gick strategin 0,16% procentenheter sämre än marknaden. Bästa sektorn under månaden var Konsument med 3,82%.
De tre sektorerna som väljs för Januari blir följande: Bank och försäkring, Konsument samt Läkemedel.
Momentumstrategin
För December var det återigen aktier som modellen hade valt ut vilket avkastade 1,93% vilket var bättre än de övriga tillgångslagen: Obligationer -0,44% och Råvaror -0,78% (SEK). I snitt avkastades 0,24%.
Aktier och Obligationer är i upptrend för närvarande medan Råvaror är i nedtrend. För 13:e månaden i rad väljer modellen Aktier som tillgångsslag.
Likaviktade strategin
Avkastningen för den likaviktade strategin uppgick till 0,24% jämfört med OMXS30-index som avkastade 1,93%. Då den likaviktade strategin är statisk görs inga månadsvisa val .